HTML

Részvény Befektetés

Plus500

Online kaszinó bónusz

Államkötvény

Friss topikok

Archívum

Állampapír

2013.12.31. 10:49 By Befektetés

Az állampapír az állam által kibocsátott, hitelviszonyt megtestesítő értékpapír. Aki állampapírt vásárol az az államnak ad kölcsönt, előre meghatározott kamatra és időre.Az állampapír azt tanúsítja, hogy hitelt nyújtottunk az államnak, tehát ez egy hitelviszonyt megtestesítő értékpapír, melyet az állam bocsát ki. Az állampapírral többnyire az államháztartást finanszírozzák, vagy az államadósságot menedzselik. Általában fél évente fizetnek kamatot, és a lejáratkor egy összegben fizetik vissza a tőkét. Mind a kamat, mind a tőke visszafizetésére garanciát vállal az állam, ami egyben azt is jelenti, hogy a világon mindenhol a legbiztonságosabb befektetésnek számítanak az állampapírok.

Állampapírba fektetés kockázata:

Ez a befektetési forma azoknak való, akik nem akarnak jelentősebb kockázatot vállalni, vagy akik nem akarnak bonyolultabb befektetésekkel foglalkozni.

Az állampapír maximálisan biztonságos befektetési lehetőség Magyarországon, mivel a befektetések mögött a Magyar állam áll mint a hazai pénzügyi piacok legnagyobb és legstabilabb szereplője. Lejáratkor a befektetett tőke összegére, és az esedékes kamatokra az állam értékhatártól függetlenül garantálja a kifizetést, ez a követelés az állammal szemben nem évül el. Az állampapírok kibocsátásakor az adósságkezelőnek legfontosabb feladata a lakosságnál lévő állomány növelése.

Az állampapírok a csekély kockázatú befektetési formák közé tartoznak, hiszen normál körülmények között nincs reális esélye annak, hogy az adott állam megtagadná a visszafizetést. Az állampapírok csekély kockázati jellege azonban elsősorban a visszafizetés kockázatára vonatkozik. Az ún. kamatláb-kockázat azonban ennél a befektetési formánál is lényeges. Ugyanis a kamatláb változásának hatására megváltozhat az állampapír árfolyama is. Ez a változás jelenthet csökkenést illetve növekedést is. Ha fix kamatra és egyben hosszú távra helyezi ki a pénzét a befektető, és a piaci kamatok eközben megemelkednek, akkor az eredeti befektetés értéke alacsonyabb lesz. A kamatláb-kockázat tehát elsősorban a fix kamatozású és hosszú távú befektetéseket érinti.

Futamideje alapján kétféle állampapír különböztethető meg:

az egyik a kincstárjegy mely 1 év vagy annál rövidebb lejáratú : A kincstárjegy kategóriájába tartozik a Diszkont Kincstárjegy, a Féléves Kincstárjegy, a Kamatozó Kincstárjegy és az egyéves futamidejű Kincstári Takarékjegy.Ezek az állam hosszú lejáratú adósságát testesítik meg. Értékesítésük két módon lehetséges: jegyzés illetve aukció útján.

a másik az államkötvényt mely 1 évnél hosszabb lejáratú:az államkötvény kategóriába a Magyar Államkötvény, a Prémium Magyar Államkötvény, és a kétéves futamidejű Kincstári Takarékjegy tartozik.Az állam rövid lejáratú adósságát jelentik.

Állampapír kamatok: Kamatozás szerint megkülönböztetünk:

- Diszkont értékpapírokat, ilyen például a diszkont kincstárjegy; közös jellemzőjük, hogy nem kamatot fizetnek, hanem névértékük alatt, azaz diszkont áron vásárolhatók meg, lejáratkor azonban már a névértéket (100 százalékot) fizetik ki. A kettő közötti különbség a befektető nyeresége, ez minősül tulajdonképpen kamatnak.

- Fix kamatozású állampapírokat, amelyek előre rögzített összegű kamatot fizetnek a befektetőknek, ilyenek a fix kamatozású államkötvények, és az egyéves lejáratú kamatozó kincstárjegyek

- Változó kamatozású állampapírokat, amelyeknek kamatozása a futamidő alatt a előre meghatározott feltételek szerint változik, ilyen például változó kamatozású államkötvények,és a kincstári takarékjegy.

Állampapír vásárlás:

Magyarországon az Államadósság-Kezelő Központ végzi az állampapírok kibocsátásával kapcsolatos feladatokat, amelynek elsődleges feladata, hogy az állampapírokat eljuttassa a befektetőkhöz. Ezt nevezik elsődleges piacnak. A másodlagos piac pedig a már forgalomban lévő állampapírok kereskedésének helyszíne, amely a tőzsdei és a tőzsdén kívüli kereskedést foglalja magába.

A lakossági ügyfelek az állampapírokat a Magyar Államkincstár és a nagyobb bankok fiókjaiban érhetik el; vannak olyan állampapírok – például a kincstári takarékjegy -, amelyek a postahivatalokban is megjelennek.

Az állampapírok aukció, adagolt kibocsátás, jegyzés és folyamatos értékesítés formájában kerülnek értékesítésre. Állampapírokat a Magyar Államkincstár fiókhálózatában, a Magyar Posta Zrt. postai szolgáltató helyein és az állampapír-forgalmazással foglalkozó Elsődleges forgalmazóknál lehet megvásárolni és eladni.

Állampapírok jellemzői:

Az állampapíroknak nagy előnye a biztonság, ez az egyik legbiztonságosabb befektetési forma, mert a visszafizetése államilag garantált.

A legtöbb esetben a betéti szinteket meghaladó hozamot biztosít, ez a hozam előre pontosan kiszámítható, akkor ha a befektető az értékpapírokat a futamidő vége előtt nem adja el.

Likviditásukra jellemző, hogy az állampapírok másodlagos piaci forgalomban, piaci áron, lejárat előtt értékesíthetők.

Rugalmasságuk abból adódik, hogy változatos, többféle futamidő és címletezés választható. Alacsony a költségük, mivel az állampapírok értékpapírszámlán helyezhetők el, így őrzésük biztonságos.

A Magyar Államkincstár számlavezetési díjat nem számít fel.

Kamatait figyelembe véve van fix, illetve változó kamatozású állampapír, ezen kívül diszkont áron kibocsátott értékpapír.

Szólj hozzá!

Címkék: piaci ár állampapírok Prémium Magyar Államkötvény biztonságos befektetés diszkont kincstárjegy Magyar Államkincstár betéti szinteket meghaladó hozam értékpapír futamidő fix kamatozású állampapírok fix kamatozású államkötvények kincstári takarékjegy Állampapír befektetőknek hosszabb lejáratú államkötvény Kincstári Takarékjegy

A bejegyzés trackback címe:

https://allamkotveny.blog.hu/api/trackback/id/tr765718597

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása